MPK Poznań podpisało umowę na przebudowę torowiska tramwajowego w ul. 28 Czerwca 1956 r. na odcinku od ul. Krzyżowej do ul. Hetmańskiej. W ramach inwestycji zmodernizowana zostanie infrastruktura tramwajowa, przebudowane zostaną również przystanki oraz elementy układu drogowego.
Wykonawcą zadania zostało konsorcjum NDI Energy oraz Terlan. Wartość całego kontraktu wynosi ponad 32,7 mln zł brutto.
– MPK Poznań konsekwentnie rozwija tabor, a równocześnie uczestniczy w realizacji inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych na rzecz poznańskiej komunikacji miejskiej. Naszym zadaniem jest takie prowadzenie tych działań, aby komunikacja była bezpieczna, dostępna, bardziej komfortowa i niezawodna dla pasażerów MPK – mówi Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań. Zakres prac MPK obejmuje przede wszystkim przebudowę torowiska tramwajowego wraz z podtorzem, sieci trakcyjnej i kabli trakcyjnych, a także systemu sterowania, monitorowania i ogrzewania zwrotnic. Zmodernizowane zostaną również platformy przystankowe, jezdnia i chodniki. Przewidziano także zagospodarowanie zieleni, montaż elementów małej architektury oraz infrastruktury przystankowej.
– To kompleksowa przebudowa. Wymienione zostanie nie tylko torowisko wraz z podtorzem, ale również sieć trakcyjna, infrastruktura przystankowa i systemy związane ze sterowaniem zwrotnicami. Zależy nam, aby po zakończeniu inwestycji cały ten odcinek był zmodernizowany kompleksowo i służył bez konieczności większych ingerencji przez kolejne lata – mówi Marek Grzybowski, wiceprezes zarządu MPK Poznań ds. technicznych.
Istotnym elementem inwestycji będzie również przebudowa platform przystankowych Kosińskiego i Pamiątkowa. Zostaną one wykonane w formie antyzatok, co poprawi dostępność tramwajów dla pasażerów, w szczególności osób starszych, osób z niepełnosprawnościami oraz podróżujących z wózkami dziecięcymi. Przebudowa obejmie także wyposażenie przystanków i uporządkowanie przestrzeni w ich bezpośrednim otoczeniu.
Przebudowa prowadzona będzie równolegle z pracami Aquanetu przy magistrali wodociągowej. Wspólna realizacja obu zakresów pozwoli skoordynować roboty dotyczące infrastruktury naziemnej i podziemnej oraz uniknąć konieczności ponownego prowadzenia prac w tym samym miejscu. Zgodnie z założeniami inwestycji oba zakresy mają być realizowane wspólnie i na podstawie spójnej dokumentacji.
Zadanie realizowane jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca ma cztery miesiące od podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji. Zgodnie z zapisami umowy wznowienie ruchu tramwajowego ma nastąpić nie później niż 12 miesięcy od jej podpisania, natomiast zakończenie robót przewidziano w terminie do 20 miesięcy. Całość zadania, wraz z dokumentacją powykonawczą, ma zostać zakończona w ciągu 24 miesięcy.
W trakcie realizacji wykonawca będzie odpowiadał również za przygotowanie czasowej i docelowej organizacji ruchu, przeprowadzenie niezbędnych prób i odbiorów oraz przygotowanie dokumentacji powykonawczej.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.